moldovanfood_LOGO

rss_icon

437_3809e813b998a3fd198fc76ea992fd79

 

הנדסת אנוש קולינארית

הנדסת אנוש קולינארית

בתכנון נכון של מנות לא מספיק שהאוכל יהיה טעים ,הוא צריך גם להיות נוח למשתמש במרקם,בגודל בצורה,מותאם לכלי האכילה ושיטת ההגשה.

שמואל מולדובן

הנדסת אנוש הוא מושג שלקוח לרוב מעולם התוכן של חברות ההייטק ויצרני מוצרים לעשירון העליון.
במושג הנדסת אנוש במובן המופשט של המילה הכוונה היא לייצור מוצרים נוחים למשתמש, מותאמים לצרכיהם של בני אדם ולעיתים אף מפנקים ...
הנדסת האנוש היא לא מילה גסה גם בעולם הקולינרי ולא צריך להיות מהעשירון העליון על מנת ליהנות ממנות ומשקאות נוחים לאכילה ושתיה,או שירות איכותי.
הנדסת אנוש קולינארית פירושה, לתת שירות איכותי וראוי ומזון טעים ונוח למשתמש ,כלומר נוח לאכילה וכזה שמעצים את החוויה ולא גורם אי נוחות והתמודדות עם המזון בצלחת.
השקעת מחשבה בדברים הגדולים והקטנים בשלב תכנון המנות תעשה את ההבדל בין איכות ואי איכות מהיבטי המשתמש.
להלן מספר דוגמאות לתכנון לא נכון וחשיבה לא מספיק עמוקה על הנדסת האנוש בצלחת או במילים אחרות "נוחות המשתמש".
הדוגמאות תיראנה לפעמים קנטרניות אך קטנות כגדולות הן אלו שעושות את ההבדל.והן תשארנה אתכם מהורהרים,"איך זה שלא חשבנו על כך קודם" ?

"אוכל קר בחצר המזון"

אף פעם לא הבנתי את הרציונל של "חצר מזון" , הכול נראה פנטסטי המראות הריחות הצבעים השפע והאווירה,אכן חוויה גסטרונומית מלבבת, רק חבל שמרוב השפע והמבחר,המזון שאתה מעמיס בדרכך לקופה מתקרר.
וכשהצלחת לאתר סוף סוף שולחן פנוי,אתה ממתין לבת זוגתך או לחבריך כי לא נעים לך לאכול לבד,אתה נזכר שבילדותך תמיד אמרו לך שמי שאוכל לבד מת לבד...
והנה לך ארוחה קרה שעליה שילמת במיטב כספך,בתאבון...

 

תוכן המרק

קשה לגמוע מרק כשהתוכן גולש לך מהכף חזרה למרק הא ? הפתרון הוא קולינארי טהור מהונדס צלחת כמובן, פשוט צריך לוודא שמידות התוכן אטריות למשל,שתהינה חתוכות במידה מותאמת שלא תעבורנה את מידת רוחב הכף. וכך תמנע מלחמה במרק ולוליינות מיותרת...

מרקם החמאה

ומי שהצליח למרוח חמאה שזה עתה יצאה מהקירור על לחם או לחמנייה רכים שיקום!
אף אחד לא קם ! כי זה פשוט לא אפשרי,מה יותר פשוט מלרכך את החמאה מעט לפני הגשתה, לשם כך נתן בורא לעולם את השכל לממציא המיקרו לא ?

כמות הרוטב בצלחת

מנות הגורמה העכשוויות גורמות לשפים לטפטף או למרוח רטבים על הצלחות בכמות שאינה מספיקה לרוטב למלא את תפקידו במקור,עטיפת המזון בנוזל בעל טעם שמדגיש את טעמו המזון העיקרי.
אז בסדר ,זה גורמה,זה יפה אבל לא פרקטי ומחבל תרתי משמע בטעם המנה,אפשר להגיש כך מנות מהממות ביופיין,אבל מאוד מומלץ להגיש עם המנה כד רוטב קטן להשלמת הטעם...

לחתוך לחמניה בסכין מריחה

ניסיתם לחתוך לחמנייה טרייה בסכין חד פעמית או בסכין מריחה? אל תנסו כי לא תצליחו,המקסימום שתצליחו להפיק מהסכינים הוא חור ואת השאר בלית ברירה תבצעו בידיים... מה הפתרון ? פשוט סכין משור קטנה ומובטח שהכול יזרום...

לחתוך אומצה בסכין למריחה

ומה באשר לחיתוך אומצה עסיסית בסכין למריחה ? למה יש בעלי מסעדות שחושבים שזה אפשרי? למה אי אפשר להגיש את האומצה כשלצידה סכין משור,כזו שכבדה מצד הלהב וקלה מצד הקת,לא רק על מנת לתת את התחושה שהאומצה רכה, אלא גם על מנת שניתן יהיה לחתוך אותה פיזית בקלות...

להגיש סלט בצלחת שטוחה

לא פעם הגישו לכם סלט ירקות בצלחת שטוחה נכון ? כל ניסיון לתבל את הסלט במשרה או סתם עם מלח פלפל ושמן זית, כך שיתקבל ציפוי ראוי שיקיף את כל מרכיבי הסלט עלה בתוהו נכון ? למה לא חושבים שם במסעדות על פתרון פשוט זמין ו"מהונדס צלחת" ולא שאני ממציא עכשיו את הגלגל,למה אי אפשר להגיש סלטים בקעריות עמוקות על מנת למנוע את המרדף הבלתי פוסק אחר הירקות בניסיונות לשדך אותם עם המשרה בזוגיות מוצלחת ? הרי משהו צריך לתת קונטרה לסלט לא ?
ומסעדות ובתי קפה שכבר מגישים את הסלט בקערה, הם ממלאים אותה בהר סלט, בכמת כזו שצריך להיות אקרובט על מנת לנסות לערבב את המרכיבים עם הרוטב.
אז זהו שלא הכמות חשובה אלא האיכות בדגש לנוחות המשתמש. ואם כבר מדברים על זה , גם התופעה של מנת סלט לאדם אחד בכמות שמספיקה ל- 4 אנשים וגביית מחיר לא הולם אינה במקומה.

לחתוך עוף בסכו"ם חד פעמי

הצלחתם פעם לאכול על גבי מגש פלסטיק שהתעוות מהוותק שלו במטבח וחום מדיח הכלים? אם הצלחתם כתבו לי ואני יעניק לכם את אות הלוליין המצטיין...
ניסיתם פעם לחתוך עוף בסכו"ם חד פעמי ? למה יש בחברות בקייטרינג שחושבים שזה אפשרי לחתוך עוף בסכו"ם חד פעמי, שסובל מחוסר חיזוקים במקומות האסטרטגיים ?

החור שבספל הקפה

מכירים את הקפה שמגישים במג או בספל ? יש כאלו שבהם אין שום פרופורציה בין גודל ידית האחיזה למשקל הספל, ידית האחיזה היא כזו שרק ילדים בני 7 יכולים להשחיל בה את אצבעותיהם הדקות ולשתות בנוחות,מה לעשות שהקדוש ברוך הוא , בנה לחלק מאיתנו אצבעות עבות ולא התכוון להעביר את שרירי האצבעות במסע כומתה בעת שתיית הקפה ...

צלחות חד פעמיות מתעוותות

והצלחות החד פעמיות הא? אלו שמסוגלות להכיל רק במבה ובייגלה מבלי שיתקפלו , נראה לכם שהלקוחות פראיירים ? תהיו בטוחים שלא ! במיוחד לא הלקוח הישראלי שתמיד לוקח מספר צלחות יחד על מנת לנסות ולשמור על יציבות... בסוף אגב זה עולה יותר לקייטרינג בעיקר כשמדובר בהגשה עצמית ?

מחצצות שיניים מתפוררות

מכירים את חוצצי השיניים המתפוררים ? אלו שלא רק שלא ממלאים את תפקידם אלא גורמים לשבבי עץ להיתקע בין שינך... נו תגידו אתם זה לא עונש ? ומה בסה"כ ביקשנו לא את מחצצי השיניים המשופרים מתובלי טעם המנטה ,רק כאלו שלא יתפוררו בפה , בקשה כל כך חריגה ?

כיורים מעוצבים אך לא נוחים

והכיורים המעוצבים החדשים במסעדות ובבתי המלון ? הא ? העיצובים יפיפיים אבל לא פרקטיים, כי ברוב המקרים הקשר בין הברז לכיור הוא מקרי בהחלט למה ? כי כשהברז קצר ביחס למיקומו בכיור וברוב המקרים זה כך, אף פעם אי אפשר לשלב את כפות הידיים בנוחות ולשפשף אותם היטב, כי תמיד צפוף שם.. לא מרגיז ?

כוס התה היקרה ביותר

להנדסת האנוש הקולינארית גם צד בטיחותי,רבים לא זוכרים אבל לא מכבר פורסמה כתבה באחד מעיתוני הערב ,תחת הכותרת "340 אלף ₪ פיצוי בגלל תה רותח"... והמעשה שהיה כך היה : א' מירושלים התארחה בבית מלון ומלצר הגיש לה תה רותח בכוס פלסטיק חד פעמית שלא הייתה מבודדת מחום כראוי וחשף אותה לכוויות. בפסק הדין כתב השופט: " כוס תה היא בגדר דבר מסוכן,והסכנה הכרוכה בשימוש בה ברורה וגלויה לעין,הסכנה הטמונה בנוזל רותח,חמורה שבעתיים כאשר זה מוגש בכלי חד פעמי מפלסטיק רך,ואין מחלוקת בין הצדדים כי מטבעו לא נועד להגשת משקאות מעין אלה".


הנדסת אנוש קולינארית
דורג על ידי בן רייס
5
צור קשר
שם:
מס' טלפון:
כתובת דוא''ל: