moldovanfood_LOGO

rss_icon

437_3809e813b998a3fd198fc76ea992fd79

 

לבנות מטבח במחצית זמן

לבנות מטבח במחצית זמן

לבנות "מטבח גמיש" במחצית מהזמן המקובל, זו משימה בהחלט אפשרית אם חושבים אחרת ויוצאים מהקופסא ושלא תגידו שלא אמרנו לכם.


*שמיל מרמלשטיין ז"ל
שמואל מולדובן

לא אחת עומדים יזמים ומשקיעים בפני אחת הדילמות המכריעות בקבלת ההחלטות עסקיות כשמתקבלת ההחלטה לבנות מטבח מהיסוד או לשפץ מטבח במבנה קיים.
אחת מהדילמות הללו קשורה קשר ישיר לזמן העומד לרשותם לבנייה,מאחר שידוע שזמן הוא כסף וככול שזמן הבנייה מתאחר ומתעכב ללא הכנסות בצידו,עלול כול פרויקט להיקלע לקשיי נזילות "במקרה הטוב" ובמקרה "הרע מאוד" יש לומר,אף לא להסתיים.


מכאן שיש חשיבות כלכלית מכרעת לקיצור תהליך התכנון והבניה של המטבח.

לבנות מטבח,לא פשוט ואפילו מסובך

למעשה אפשר לבנות את שלד המטבח והקירות בשלמות בשיטה המסורתית אך חייבים לעצור את הבנייה באמצע עוד לפני שלב הריצוף וחיפוי הקירות ,בגלל הצורך להכין תשתיות מובנות לציוד,תשתיות חשמל ומים בתוך הקירות ותעלות ובורות ניקוז ברצפה המותאמות לציוד המוזמן.


התהליך לא פשוט ואפשר לומר אפילו מסובך כי צריך להכין מכרז לרכישת הציוד,לצאת למכרז לספקים לטפל בהצעות המחיר,לקבל החלטות ממי רוכשים את הציוד ובעיקר איזה תשתיות דרושות לכול פריט ציוד בנפרד,להכין תוכניות חיבורים לחשמל,מים,גז וניקוז לכול פריט ציוד בנפרד,תוך קביעת מיקומו המדויק,להכין תשתיות חשמל גז מים וניקוז בהתאמה לתוכניות החיבורים,כולל תוכנית קורדינאטות ולבצע את עבודות החיבורים בפועל.


רק כשמסתיימים שבעת מדורי "הגיהינום" המתוארים לעיל (ללא עיכובים כמובן,החלום הרטוב של כול יזם...) ניתן לעבור לשלב הבא ריצוף המטבח וחיפוי הקירות, העמדת הציוד לפי התוכנית,חיבורו למערכות האנרגיה והניקוז. ולאחר מכן הרצה של כול הציוד ומערכות הניקוז לבקרת איכות.


בכול התהליך המתואר לעיל מרגע הפסקת הבניה לצורך חיבור וחיווט תשתיות האנרגיה והניקוז ועד הרצת הציוד המטבח בעצם מושבת מיצור,כשההשבתה הזו עלולה לגזול בכול פרויקט ,מתוכנן לפרטים ככול שיהיה,בין 2 ל- 6 חודשים,מותנה כמובן בגודל המטבח,ברצינותו של הפרויקטור ולא פחות חשוב מאיכות ניהול הפרויקט בכללותו.


ולא רק זאת, אלא שבגמר הבנייה, התוצר שמקבלים הוא מטבח נעדר גמישות, שמותאם למעשה רק לציוד שנקבע מראש.כששינויים עתידיים כשיתבקשו,יחייבו חציבה בקירות לנקודות חדשות של מים וחשמל, ושינוי מיקום תעלות הניקוז ברצפה.

 

לבנות מטבח במחצית זמן

אז מה עושים על מנת לא להאריך ולא לעכב את זמן הבנייה ? שלא לומר שניתן לתכנן את זמן הבניה ללוח זמנים קצר יותר מראש ?


הפתרון הוא פשוט,בונים את המטבח בקצב שבונים את כל בניין ללא עצירת הבנייה להכנת תשתיות מותאמות מראש,גם לא תשתיות ניקוז למעט תעלת ניקוז מרכזית אחת לאורך קו העמדת ציוד הבישול...


במקביל לשלב הבניה רוכשים את הציוד,כי תמיד עדיף שהציוד ימתין לקבלן מאשר שהקבלן ימתין לציוד,בדיוק על אותו רעיון קולינארי בסיסי ומוכר לכול שף מנהל מטבח ומסעדן,שעדיף שהאורח ימתין למזון מאשר שהמזון ימתין לאורח...

 

בסיום שלב הריצוף מרכיבים על הקירות בעורף ציוד הבישול תעלת הספקות חיצונית צמודה לקיר או תלויה במרווח של 10 ס"מ מהקיר על מנת לאפשר ניקוי.
את כול התשתיות ללא יוצא מן הכלל מכניסים לתעלה כשהכבלים של החשמל יעברו בחלקה העליון וצינורות המים, הגז והאוויר הדחוס בחלקה התחתון.
על תעלת האספקה המרכזית מרכיבים שקעי ותקעי חשמל אטומים למים ואת ברזי המים.
את תעלת האספקה המרכזית והתעלות לשקעי החשמל ניתן למקם גם בין ציוד היצור (ראה תמונה) וגם להשקיע בקירות אולם במקרה זה השיקוע יבוצע תוך כדי הבניה,כשפתחי התעלה יופנו לחלל המטבח.


ומה עם תשתיות הניקוז תשאלו ? אל דאגה לא שכחנו אותם,שימו לב, השינוי המהותי בתפיסת הניקוז היא ביטול תעלות הרצפה המותאמות לכל פריט ציוד בנפרד ובמקומם בניית תעלת ניקוז אחת ארוכה לאורך חזית ציוד הבישול.


תשאלו אם כך כיצד בדיוק מרוקנים את הסירים או יותר נכון דודי הבישול והמחבתות החשמליים ? באמצעות משפך נייד מנירוסטה כמובן, (ראה איור) שמתאים את עצמו לכל סוגי הציוד.

חסרונות השיטה

שיטת תליית תעלת האספקה המרכזית על הקיר מרחיקה את הציוד מהקיר לחלל המטבח בערך ב- 20 ס"מ.


לא בכול מקרה יש הגיון בלהגיע לכל שקע בודד עם תעלת האספקה המרכזית וכשאין היגיון כזה משתמשים בשיטה המסורתית ומכניסים את הצנרת לתוך הקירות.


חסרון נוסף מההיבט התברואי,תעלות שעלולות להוות משכן נוח לחרקים ומכרסמים ,אבל רק במידה שהתעלות אינן אטומות ולא מתבצעות פעילויות הדברתיות מונעות.


בנוסף לכך בריקון הסירים והמחבתות לתעלות הניקוז לא תמיד נוח לטבחים להעביר את המשפך מסיר לסיר כשאפשר לרוקן את הסיר ישירות לתעלה,אך בחישובי עלות תועלת הם גוברים על התפעול.
וככלל על מנת להיות הוגנים חשוב להדגיש,אין עדיין ניסיון בארץ לשיטת הבניה הזו,אם כי בחו"ל הצטבר כבר ניסיון לא מבוטל.ולכן לפני שלב התכנון ובדגש ללפני שלב הביצוע,חשוב מאוד לקבל אישור מקדמי לתוכנית המטבח בכלל ולמערך הבישול ושיטת הביצוע בפרט מהגורם המאשר במשרד הבריאות,

 

יתרונות השיטה

השיטה זולה יותר בביצוע,היא מצמצמת את ההיתכנות לטעויות בשלבי התכנון והביצוע ומאפשרת לרכוש ציוד ללא לחץ זמן וגמישות מרבית לשינויים שיתבקשו בציוד תוך כדי הבניה.
בשיטה זו ניתן לצמצם את זמן הבניה כי לא מפסיקים את בניית המטבח,מסיימים את המבנה כולל הריצוף וחיפוי הקירות ,במקביל מזמינים את הציוד ומעמידים אותו במקומו הסופי ומחברים אותו לתשתיות האנרגיה והמים.


לשיטת הבניה הזו יתרונות גם בחיי המטבח השוטפים כשנוצר הצורך לשפר להחליף או להגדיל את נפחי הציוד,אפשר לעשות זאת בקלות יחסית ובתקציבים הרבה יותר נמוכים,מאחר ולא קיימת הגבלה בהתאמת תעלות ניקוז.ואין צורך לחצוב בקירות להנחת תשתיות מים ואנרגיה,עבודות בנייה שבמקרה הטוב מעכבות את היצור השוטף ובמקרה הפחות טוב מפסיקות לחלוטין את עבודת המטבח.

*שמיל מרמלשטיין ז"ל היה מתכנן מטבחים בכיר וממקימי חברת "נחשון תכנון מטבחים"


לבנות מטבח במחצית זמן
דורג על ידי רומי אלכסנדר
5
צור קשר
שם:
מס' טלפון:
כתובת דוא''ל: