moldovanfood_LOGO

rss_icon

437_3809e813b998a3fd198fc76ea992fd79

 

העם רוצה גם צדק תזונתי

העם רוצה גם צדק תזונתי

מה באמת אוכלים הילדים בבית הספר ובגנים בפרויקט ההזנה של משרד החינוך ? בעיקר פחמימות וכתוספת שוב פחמימות.

שמואל מולדובן

pizza

פרויקט ההזנה של בתי הספר אותו מוביל משרד החינוך מדבר בין היתר על ביטחון תזונתי,כזה שלא נועד רק לוודא שאין ילדים רעבים בישראל,הביטחון התזונתי נועד גם כדי לוודא בראש ובראשונה שהמזון המוגש לילדי ישראל מכיל את הערכים התזונתיים הנדרשים לילדים בגילאים השונים.
אלא מאי ? כוונות לחוד ומעשים לחוד, כך התברר בדיון  על התזונה במערכת החינוך, שהתקיים בוועדת החינוך של הכנסת,רגעים ספורים לפני יציאת הכנסת לפגרת הקיץ.במהלך הדיון נחשף כי הפיקוח על ההזנה ועל הקפיטריות בבתי הספר אינו אפקטיבי וזאת בלשון המעטה.

מותק,הילדים השמינו

בדיון עלה כי בשנת 2010 בהשוואת משקל בקרב תלמידים בכיתות א' עד ט' נרשמה עלייה באחוז הסובלים מהשמנת יתר מ-6.6% הסובלים מהשמנת יתר בכתה א' ל- 8.1% הסובלים מהשמנת יתר בכתה ט'. עוד עלה כי יהודים (ללא חרדים) וערבים (ללא בדואים) סובלים יותר מחרדים ובדואים מהשמנת יתר וכי ילדים השייכים למגזר הבדואי והחרדי סובלים יותר מתת משקל מאשר הקבוצות האחרות.

מחלקת המחקר והמידע של הכנסת מסרה בדיון, כי פיקוח משרד החינוך על המזון המוגש במפעל ההזנה מבוצע מאז שנת 2007 על ידי חברת "מרנמת".

במסגרת הפיקוח מבוצעות בקרות שטח וסקרים טלפוניים במוסדות חינוך ובדיקות מעבדה של המזון המוגש. החברה בודקת מגוון היבטים בהם טמפרטורת ההגשה של המזון, משקל המזון, אופן אחסון המזון, אופן ההגשה,היערכות המוסד החינוכי להזנה ושביעות הרצון של ספק המזון מהשירות ואיכות המזון.

אלא מה ? הפיקוח החשוב ביותר "התזונתי" כלל לא נבדק,לא הרכב המזון המוגש ולא מידת התאמתו לתפריט שקבע משרד הבריאות בחוברת הנחיות מצוינת ששמה "לאכול ולגדול". 

מהנתונים שמסרה מחלקת המחקר והמידע של הכנסת בוועדה התברר, כי חוזר מנכ"ל משרד החינוך מטיל את האחריות על הפיקוח על מערך ההזנה במוסדות חינוך על הוטרינרים העירוניים.אבל מה לוטרינרים ולענייני תזונה של בני אדם, השד יודע...

מרכז המחקר והמידע פנה לשירותים וטרינריים ברשויות מקומיות שונות לצורך בדיקת מעורבותם בנושא זה. ומהבדיקה עלה כי חלק מן השירותים הוטרינריים עוסקים בפיקוח על המזון המוגש בבתי ספר.ורשויות אחרות כלל אינן עוסקות בנושא זה בצורה ישירה.

בהתייחס לנתונים אלה אמר זאב פיש, המפקח הארצי לבריאות הסביבה במשרד הבריאות: "הורחקנו מהפיקוח התברואתי על ילדי ישראל. הגוף שצריך לפקח על טיב המזון הוא גוף מקצועי ולא חברה במיקור חוץ. כדי לתת חוות דעת בנושא בריאות, תברואה, הנדסת מזון וכו' צריך שיהיו אנשי מקצוע מוסמכים לכך. הרגולציה והפיקוח צריכים להיות של משרד הבריאות ולא של משרד החינוך או כל גוף אחר".

מי קובע ? בעל המאה או בעל הדעה ?

שוב אנו עדים למלחמת משרדים רגולטורית שבה ניצח הפעם משרד החינוך כי הוא זה שמופקד מן הסתם על תקציב ההזנה בבתי הספר,אם כי הצדק במקרה הזה עם משרד הבריאות,כי מי שבאמת צריך לפקח על החלק התזונתי של המזון המוגש לילדים הוא משרד הבריאות באמצעות תזונאים,אלא שמי שקובע גם במקרה הזה הוא בעל המאה...

מכירת דברי מזון משקה במזנונים, קיוסקים, קפיטריות ובמכונות אוטומטיות במוסדות חינוך מוסדר בחוזר מנכ"ל משרד החינוך בנושא "הזנה וחינוך לתזונה נכונה במוסדות החינוך" משנת 2006.

בחוזר נקבע בין היתר כי אין למכור מזונות מטוגנים ועשירים בשומן דוגמת צ'יפס וחטיפים מלוחים או מאפים עשירים בשומן כגון בורקס,מזון מעובד דוגמת נקניקיות ומזונות עשירים בסוכר כגון עוגות, עוגיות וממתקים. כמו כן קובע החוזר כי אין למכור שתייה ממותקת. הנחיות החוזר תואמות את המלצות ארגון הבריאות העולמי בדבר מכירת מזונות ומשקאות במוסדות חינוך. כל מזנון, קפיטריה או קיוסק במוסד חינוכי, חייב ברישיון עסק תקף מהרשות המקומית ונתון לפיקוח תברואתי של הרשות המקומית ושל המחלקה לבריאות הסביבה במשרד הבריאות.


רישיון תברואי כן רישיון תזונתי לא

רישיון העסק איננו מחייב פיקוח תזונתי וחוזר המנכ"ל לא מציין מי הגוף האחראי על הפיקוח התזונתי. כבר בדוח המבקר לשנת 2008 קבע המבקר כי משרד החינוך אינו מפקח על ביצוע החוזר.

גם דוח מבקר המדינה לשנת 2010 קובע המבקר כי החוזר אינו נאכף ונמצא כי בתיכונים ובחטיבות הביניים עדיין נמכרים מזונות עתירי שומנים, פחמימות וסוכרים.

בהתייחסה לנתונים אלה אמרה עירית ליבנה,המפקחת על תחום הבריאות במשרד החינוך כי למנהל בית הספר אין כל אפשרות לקבוע מה יוגש בקיוסקים במוסדות החינוך וזאת משום שהרשות המקומית היא זו המספקת רישיונות עסק למפעילי הקיוסקים. "אנחנו בעד שמשרד הבריאות יפקח, אבל המדינה קבעה אחרת. אנחנו דורשים פיקוח ואין ספק שהמדינה צריכה לפתור את הבעיה. "תעזרו לנו", אמרה ופנתה אל חברי הכנסת.


העם רוצה צדק תזונתי

בתום הדיון קרא יו"ר ועדת החינוך, ח"כ אלכס מילר לראש הממשלה להפעיל פיקוח על מערכת ההזנה במערכת החינוך. "ועדת החינוך דורשת", אמר מילר, "להעביר את הפיקוח על המזון במערכת החינוך למשרד הבריאות. אם הממשלה לא תפעיל פיקוח כזה, נפעל להסדרת הנושא במהלך חקיקתי". מילר פנה למשרד החינוך לקיים סקר בקרב בתי הספר ולבדוק מי ממלא אחר חוזר המנכ"ל בנושא המזון ומי לא. עוד ביקש ממשרד החינוך להעביר את הרשימה לידיעת הוועדה על מנת שתוכל לפעול בהתאם ולזמן את מרכז השלטון המקומי לדווח לוועדה על פעילותו בתחום זה" .

חבר הכנסת מילר,אתה באמת חושב שצריך לבצע סקר על מנת לבדוק מי ממלא אחר הוראות מנכ"ל משרד החינוך? ואולי צריך בכלל להקים משטרה תזונתית לעניין הזה. ולאחר מכן משטרת בניה על מנת לאכוף את הוראות מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון ? ואולי זה הזמן להפוך בכלל למדינת משטרה...

הבעיה היא בכלל לא באכיפת המשמעת,אלא כרגיל במחיר,חבר הכנסת מילר במחיר ממוצע של 12 שקלים + מע"מ למנת צהריים לילד בכול גיל שתבחר,אין סיכוי שהוא יצרוך מזון מאוזן תזונתית,כי במחיר הזה ניתן לספק לו בעיקר פחמימות.ופחמימות שרובן ריקות זה גם מה שאוכלים התלמידים בביתם הצנוע של דלי העם משכבות המצוקה ומעמד הביניים שאינו יכול לעמוד במחירים המאמירים של מצרכי המזון הבסיסיים ולא רק במחירי הקוט'ג שהרקיעו שחקים. אז זהו חבר הכנסת מילר דע לך שצריך בכלל לעסוק בעיקר ! במחיר !!! ולא באכיפה ובסקרים תפלים שהתשובה עליהם ידועה מראש...זכור חבר הכנסת מילר שהעם רוצה גם צדק תזונתי !

שר החינוך התעורר : ישראל משמינה, אפעל נגד מכונות מזון
מיליון ו-942 אלף תלמידים פקדו את בתי הספר וגני הילדים עם פתיחת שנת הלימודים. במקביל שר החינוך מנה בוועדת החינוך של הכנסת יעדי העבודה וביניהם המלחמה בהשמנה.
השר התעורר והודיע שיפעל נגד מכונות המזון בבתי הספר - גם במישור החקיקה: "ישראל נמצאת בין המדינות המובילות בעלייה בשיעורי ההשמנה בעולם. אנחנו רוצים לשים דגש על נושאי תזונה נכונה, היגיינה אישית והקניית ידע ופיתוח הבנה בנושא אורח חיים בריא ופעיל". נחיה ונראה.
 


העם רוצה גם צדק תזונתי
דורג על ידי ציפי וינשטיין
5
צור קשר
שם:
מס' טלפון:
כתובת דוא''ל: